Jakich dań regionalnych warto spróbować będąc na Lubelszczyźnie?

Jakich dań regionalnych warto spróbować będąc na Lubelszczyźnie?

Bogactwo smaków Lubelszczyzny znane jest jej mieszkańcom od pokoleń. Tradycyjne przepisy do dziś goszczą na stołach typowych lubelskich rodzin. Ich sekretem jest przede wszystkim pasja do gotowania, regionalne dary ziemi i prostota receptur. O tym, jakich dań spróbować, podróżując po Lubelszczyźnie, przeczytasz w poniższym artykule.

Najsłynniejsze potrawy lubelskie

Na lubelskim stole nie może zabraknąć tradycyjnych polskich pierogów, ale przyrządzanych w wyjątkowym, wschodnim stylu z czerwoną fasolą i boczkiem. Wśród zup królują chłodnik po lubelsku serwowany w sezonie wiosenno-letnim ze świeżym ogórkiem, kefirem, rzodkiewką i wywarem z czerwonego buraka oraz zupa chłopska z boczkiem i lanymi kluseczkami. Będąc w tutejszych okolicach nie sposób nie spróbować kotleta schabowego „po lubelsku” – jego tajemnicą jest panierka przygotowana wyłącznie na bazie mąki i roztrzepanego jajka. Bardzo znane są także:

  • cebularz lubelski – placek drożdżowy nadziewany cebulą i ziarnami maku,
  • piróg biłgorajski – ciasto drożdżowe z kaszą gryczaną, serkiem wiejskim, ziemniakami i śmietaną,
  • gryczaki – pierogi wypełnione kaszą gryczaną i serem.

Oferty typu danie dnia a kuchnia regionalna

Przejeżdżając przez Lubelszczyznę, warto zatrzymać się na danie dnia w Fajsławicach. Restauracje oferujące dania dnia proponują codziennie inne potrawy, które przygotowywane są ze świeżych składników sezonowych, dzięki czemu ich smak i aromat jeszcze mocniej pobudzają kubki smakowe. W większości są to obiady bazujące na przepisach i produktach regionalnych, dzięki czemu ich cena jest znacznie korzystniejsza niż dania z całorocznej karty. Danie dnia to także pewność, że potrawa została przygotowana rano, a więc jest świeża, a przez to jeszcze smaczniejsza.